Nezaradené

Chcete odolnejšie uhorky? Skúste ich skrížiť s tekvicami.

Vrúbľovanie uhoriek na tekvice nie je ničím novým. O tomto postupe sa dočítate i v knihách pre záhradkárov spred viac ako tridsiatich rokov. Mnoho ľudí si však aj napriek tomu myslí, že ide o moderný výmysel, pretože rôzne „pokrížené“ druhy zeleniny, dnes pomerne bežne kúpite v obchodoch a nejedná sa o žiadne lacné sadeničky. V tomto prípade však hovoríme o veľmi šikovnom marketingovom triku, ktorý funguje hlavne na tých, ktorí nevedia, že podobné kríženie vedia urobiť aj sami.

dýně
 
Príprava sadeničiek
 
Vrúbľovanie uhoriek na tekvice, vám zabezpečí zdatnejšie rastlinky uhoriek, ktoré budú odolnejšie voči plesni a chladu, keďže koreňový systém tekvíc ochotne rastie aj v chladnejšom počasí. Jedná sa v podstate o jednu z najlepších alternatív chemickej ochrany rastlín.
 
Základom je, aby ste semienka uhoriek aj tekvíc vysiali tak, že budú v rovnakom čase, v rovnakom štádiu vývoja.V čase keď ich budete vrúbľovať, by mali mať úplne vyvinuté oba prvé listy a prvý pravý list, by mal byť v počiatočnom štádiu rastu.
Semienka uhoriek do toho štádia dorastú za približne dva týždne. Tekviciam to potrvá o tri až štyri dni menej, takže ich vysievame o čosi skôr. Vysievajte ich samostatne, teda do jedného téglika posaďte iba jednu rastlinku. Tak sa vyhnete ich pretrhávaniu, pri ktorom môžete poškodiť jemný, ešte dostatočne nevyvinutý koreňový systém.
 
Na vrúbľovanie sú vhodné v podstate akékoľvek druhy uhoriek. Najčastejšie využívaným druhom tekvice, je takzvané tekvica figolistá.
 
Poznáme viacero spôsobov vrúbľovania. Najčastejšie využívanými sú tieto dva. 
 
Vrúbľovanie do rázštepu
Žiletkou urobíte asi štrnásť milimetrový rez medzi dvoma prvými lístkami na sadeničke tekvice. Sadeničku uhorky odrežete tesne pod prvými lístkami. Takto upravené uhorky vsuniete do rezu na tekvici a upevníte lepiacou páskou, alebo špeciálnymi pomôckami na vrúbľovanie rastlín.
 
Jazýčkové spojovanie
Sadeničku tekvice zrežeme približne desať milimetrov pod prvými lístkami, šikmým rezom smerom nadol. Zrezávaná časť, by mala byť dlhá okolo pätnástich milimetrov. Uhorku zrezávame rovnakým spôsobom, s tým rozdielom, že rez budeme viesť zospodu nahor. Vzniknuté jazýčky zasuniete do seba, omotáte vatou a hliníkovou fóliou.
 
kytka

V skutočnosti sa nejedná o nič komplikované, keďže obe rastliny rastú veľmi rýchlo a bez problémov. Ak si chcete byť pri postupe istí, nájdite si na internete video postup.