Nezaradené

Štíhla a zdravá s nopálom

Známych je až 60 druhov nopálu, ale len 13 je vhodných na konzumáciu. Nopálový kaktus dozrieva dva razy do roka a následne sa jeho listy spracovávajú na múku. Zaujímavé je aj to, že veľmi pekne kvitne, ale len v noci. Ide o naozaj zázračnú rastlinu, ktorá obsahuje všetky potrebné živiny. Priemyselné spracovanie nopálu v Mexiku prebieha už vyše 60 rokov. Do Európy ho doviezli námorníci zo Španielska a rastie tu hlavne na Pyrenejskom poloostrove. Indiáni nopál nazývali božskou rastlinou a tou naozaj je.

kaktus

Rastlina dozrieva na suchých, hlavne piesočnatých a vápenatých miestach. Môže dosiahnuť výšku až 6 metrov. Okrem listov sa využívajú aj jej plody, ktoré sa vytvoria po odkvitnutí kvetov. Plody sú šťavnaté a sladké. Pripomínajú hrušku. Obsah vody v rastline je neuveriteľný, ide až o 90 % z celkového podielu.
Nopál obsahuje množstvo minerálov a vitamínov, má veľký obsah aminokyselín a 47 % rastliny je tvorených vlákninou. Veľmi potešujúce pre všetkých, ktorí chcú schudnúť je, že má veľmi nízku energetickú hodnotu a to len 20 Kcal na 100 g.  Môžu  ho konzumovať aj celiatici, pretože je bezlepkový.

Tento zázračný kaktus si naozaj zaslúži titul superpotraviny. Rastlina sa okrem potravinárskeho priemyslu, využíva aj v kozmetickej oblasti a farmaceutickom priemysle.
Veľmi priaznivo účinkuje hlavne na žalúdok, ktorý detoxikuje. V dnešnej uponáhľanej dobe je dôležité aj pôsobenie nopálu proti úzkosti, proti kornateniu ciev, zvýšenému cukru v krvi a dokonca upravuje cholesterol. Pri redukcii hmotnosti zabraňuje vstrebávanie tukov a cukrov, veľmi dobre zasýti a tým oddiali pocit hladu. Neodporúča sa síce konzumovať deťom a tehotným ženám, ale Aztékovia túto rastlinu hojne využívali aj pri obohatení jedálnička svojich tehotných žien kvôli posilňujúcemu účinku a podpore tvorby mlieka.

kytyky

U nás sa využíva nopál hlavne na výrobu pečiva z múčky plodov a na výrobu piva. No môže sa využiť aj ako náhrada nakladaných uhoriek.