Nezaradené

4 zaujímavé, možno až neočakávané vecí, ktoré ovplyvňujú váhu

  1. Čas

Je dosť možné, že mnoho z vás vie, že čas ovplyvňuje nás metabolizmus. Je viac pravdepodobné, že z tej čokolády priberiete, keď si ju dáte večer o 10 ako poobede o 1 hodine. Jednoducho, čím viac hodín je, tým menej by sme mali jesť. Ale prečo je to tak? Zvyklo sa tvrdiť, že je to preto, lebo v noci sme menej aktívny. Avšak nie je to úplne tak. Veľký podiel majú na tom naše vnútorné hodiny. Naše telo je nastavené tak, že dokáže lepšie zvládnuť a spáliť kalórie počas dňa, keď je svetlo, ako v noci. V noci sa naše telo vie len ťažko vysporiadať s tukmi a cukrami. Preto by sme po 19 nemali jesť. Taktiež je dôležité, aby sme nevynechávali raňajky, ale naozaj si dopriali chutné a hlavne výživné raňajky.

hmotnost.jpg

  1. Gény

Jednoznačnú úlohu v našej váhe zohrávajú, samozrejme, aj gény. Niektorí ľudia nemajú vôbec problém s chudnutím, stačí im trochu obmedziť sladkosti a párkrát do týždňa si zacvičiť a váha ide dole. Niektorí ľudia zas môžu jesť pomaly len zeleninu a cvičiť aj každý deň, a jednoducho sa tá váha nehýbe. V tele mame okolo 100 génov, ktoré ovplyvňujú váhu, a to napríklad koľko človek spáli kalórií, taktiež sú gény ktoré ovládajú ľudský apetít a hlad. Práve tieto gény môžu byť chybné, čo sa objavuje u veľa ľudí a tí potom nevedia ovládať svoj apetít, teda majú tendenciu jesť jedlá s omnoho vyšším počtom tukov a cukrov.

  1. Črevné mikróby

V našich črevách žijú mikróby, ktoré vlastne kŕmime tým, že jeme. Je to vedecký dokázané, a tiež to, že tí ľudia, ktorí majú viac druhov týchto mikróbov, sú chudší. Je ale výhoda, že tieto mikróby si vieme vytvoriť tým, že budeme mať naozaj pestrú stravu, ktorá je bohatá na vlákninu.

obezita.png

  1. Hormóny

Náš apetít je taktiež kontrolovaný hormónmi. V dnešnej dobe sa obezita zvykne riešiť aj bariatrickou operáciou, ktorá nielen že nám zmenší žalúdok, ale ešte aj spôsobí, že množstvo hormónov, ktoré zapríčiňujú že sme hladný, sa zníži , a množstvo tých hormónov ktoré zapríčiňujú to, že sa cítime plný, zas zvýši. Vďaka tomuto zisteniu sa teraz pracuje na špeciálom lieku. Pacientom s nadváhou sa podávajú injekcie s tromi hormónmi, ktoré zvýšia a znížia v našom tele práve tieto hormóny, ktoré nás robia hladným a plným. Ešte to však lekári len skúmajú, aké to má účinky. Avšak v budúcnosti to naozaj môže pomôcť odstrániť obezitu z nášho sveta.