Nezaradené

6 nenáročných izbových rastlín

Sú ľudia, ktorým sa nedarí dopestovať v byte ani len pleseň. A potom je druhá kategória bezstarostných človiečikov čo vás ponúknu práve obranými dozretými banánmi zo stromu, ktorý im len tak „náhodou“ vyrástol v kvetináči. Ak patríte do prvej skupiny, tento článok si určite prečítajte. Poradím vám zopár tipov na maximálne nenáročné a dekoratívne rastlinky vhodné do akéhokoľvek bytu či domu.

kaktus
 
Aloe (Aloe spp.)
Dužinaté podlhovasté listy tohto sukulentu sú dekoratívne a liečivé. Dobre sa budú vynímať na kuchynskom okne otočenom na juhozápad.
Podmienky: intenzita slnečného svitu – stredná, pôda: stredne suchý substrát, pri preliatí ľahko odhnívajú korene.
 
Asparágus (Asparagus densiflorus)
Skoro zabudnutá nenáročná rastlinka s dlhými dekoratívnymi „ihličnatými“ stonkami, ktoré kvitnú drobnými bielymi kvietkami. Po odkvitnutí sa vytvárajú malé červené bobuľky, ktoré sú jedovaté. Jeho „jedlý“ príbuzný je dobre známa špargľa.
Podmienky: intenzita slnečného svitu – stredná, pôda: skôr suchá ako vlhká, v zime teplota v miestnosti nesmie klesnúť pod 10°C

listy
 
Lopatkovec Wallisov (Spathiphyllum wallisii)
Má krásne lesklé kopijovité listy a kvitne nádhernými bielymi kvetmi, ktoré sa podobajú antúrii. Rastlinka toleruje suchší vzduch.
Podmienky: intenzita slnečného svitu – nízka až stredná, pôda: rovnomerne vlhký substrát
 
Vianočný kaktus (Schlumbergera x buckleyi)
Určite ho poznáte, zakaždým kvitne mimo Vianoc. Teda ten náš určite. Je veľmi dekoratívny, má dlhé previsnuté segmentované stonky zakončené pukmi, ktoré rozkvitajú buď na bielo alebo ružovo, červeno, lososovo či fialovo. Po odkvitnutí odrežte kvety s pár centimetrami stonky, kaktus tým podporíte v ďalšom kvitnutí.
Podmienky: intenzita slnečného svitu – vysoká, pôda: mierne suchý, dobre drenážovaný substrát
 
Brečtan anglický (Hedera helix)
Veľmi elegantná popínavá rastlinka, ktorá sa dobre vyníma v závesných kvetináčoch alebo na poličkách. Dobre znáša skracovanie.
Podmienky: intenzita slnečného svitu – stredná až vysoká, pôda: rovnomerne vlhká, neznáša vysušenie

sukulenty
 
Zelenec chochlatý (Chlorophytum comosum)
Trávovitá rastlina s dlhými previsnutými panašovanými listami. Kvitne na bielo a na koncoch stoniek vytvára ružice s novými mladými rastlinkami.
Podmienky: intenzita slnečného svitu – stredná, pôda: rovnomerne vlhký substrát