Nezaradené

Detská kolika

Nemá zmysel zavádzať mladých rodičov v súvislosti s infantilnou kolikou: musíte okamžite prijať skutočnosť, že kolika u novorodenca je bolestivá, ale normálna a dnes nie je žiadny liek. V podstate je detská kolika silná bolesť brucha. To je dôvod, prečo dieťa plače a kričí tak silno.

děťátko

Telo dieťaťa sa po narodení aktívne formuje a následne sa prispôsobuje vonkajšiemu svetu. Vyvinú sa všetky orgány a systémy dieťaťa vrátane jeho gastrointestinálneho traktu. Nedostatočný vývoj tráviaceho a enzymatického systému dieťaťa v prvých dňoch a niekedy aj v mesiacoch môže jeho život spôsobiť problémové správanie dieťaťa – najčastejšie v dôsledku výskytu koliky, zápchy.

PRÍČINA PÔVODU KOLIKY
Kolika je dôsledkom zažívacích porúch a vyskytuje sa u každého tretieho dieťaťa. Najčastejšie sa vyskytuje v 2-4. Týždni života dieťaťa, po ktorom v priebehu 3-4 mesiacov zmizne sama. Výskyt koliky nie je v žiadnom prípade spojený s druhom výživy dieťaťa – môže sa objaviť počas dojčenia a umelého kŕmenia, pretože je spôsobom prispôsobenia čriev životnému prostrediu a rastu dieťaťa, a nie chorobe.
Jednou z bežných príčin koliky je neúplná absorpcia laktózy – cukru, ktorý je obsiahnutý v materskom mlieku alebo dojčenskej výžive. Celé bielkoviny dojčenskej výživy môžu byť tiež ťažko stráviteľné a vyvolávajú koliky, to znamená, že prechod na umelé kŕmenie alebo nahradenie jedného vzorca s iným môže tiež spôsobiť výskyt koliky u dieťaťa.

kojenec

PRÍZNAKY KOLIKY
Hlavným charakteristickým príznakom je dlhotrvajúci plač, niekedy až 3-4 hodiny za sebou. Súčasne je ťažké upokojiť dieťa: stláča oči, zoviera si päste a tiahne nohy až k žalúdku. Najčastejšie deti majú koliku v neskorých popoludňajších hodinách, hoci teoreticky môže byť kedykoľvek počas dňa.
Charakteristické znaky koliky:

  • stiahnuté päste,
  • nohy vytiahnuté k bruchu;
  • začervenanie;
  • nafúknuté brucho;
  • vracanie;
  • grimasy na tvári,
  • výkriky sú dlhé a dieťa sa neusmieva ani po kŕmení.
  • takmer vždy sa príznaky koliky objavujú pred 6. týždňom života a dosiahnu svoj vrchol v 8..

Môžu existovať obzvlášť závažné prípady koliky, ktoré vyžadujú hospitalizáciu a ďalšie vyšetrenie. Kolika spontánne zmizne u väčšiny detí počas prvých 3 mesiacov života.