Internet

Internet a jeho nástrahy

Aké sú nástrahy a aké nebezpečenstvá nám hrozia na internete? Mobily s internetom, počítače s internetom,  či iné zariadenia sa stali neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Denne sme stále pripojený na internetové spojenie,  buď cez WiFi alebo prostredníctvom mobilných dát. Musíme vedieť o všetkom,  čo sa okolo nás deje.  Sme zaregistrovaní na rôznych sociálnych sieťach a podobne. Naše dospievajúce deti by nám vedeli o tom dosť rozprávať. Viete,  kde všade sú zaregistrované vaše deti? Čo robia celý svoj čas na internete? Aj, keď svoje deti držíte nakrátko,  nikdy úplne nebudete vedieť,  čo na internete naozaj robia.

Mobil

Avšak pomocou internetu a rôznych webových stránok sa okrem digitálneho sveta môžu vyskytnúť aj rôzne nástrahy,  ktoré na nich číhajú každú chvíľu. Dôležité je, koľko informácií majú na internete a sociálnej siete uvedené alebo aké fotografie pridali. Čo všetko komentujú a lajkujú.  Ak sa tieto osobné informácie dostanú do nesprávnych rúk,  môže byť dieťa šikanované alebo dokonca môžete prísť aj o vaše bývanie. Stačí,  keď pridáte status,  že odchádzate na dovolenku. Tešíte sa, že vaša rodina a známi to budú vedieť,  no takisto sa to jednoducho a ľahko dozvie aj človek,  ktorý vám počas vašej neprítomnosti môže vykradnúť celý rodinný dom. Keď pridete domov,  budete sa čudovať,  že ako sa to mohlo stať. Odpoveď už poznáte. Sociálne siete.  

Prísť o dom

Nebezpečné je aj klikanie na rôzne neoverené webové stránky. Koľkokrát vás váš antivírus musel už upozorniť,  že stránku, ktorú sa chystáte navštíviť je nebezpečná. Radšej poslúchnite váš antivírusový program a na takú webovú stránku nevstupujte. Uvideli ste už vo svojej e-mailovej schránke mail,  kde vás žiadajú o zaplatenie balíčka,  ktorý máte na ceste k vám? Ide rozhodne o podvodníkov,  ktorí chcú sa dostať k vašim platobným a bankovým údajom. Na takéto e-maily určite neklikajte a nikdy nezadávajte údaje z platobnej bankomatovej karty alebo údaje k prihláseniu sa do vášho internet bankingu. Ide tiež o veľké nebezpečenstvo a vy stratíte všetky vaše nasporené peniaze. Ako sa chrániť? Jedna možnosť je zadávať čo najmenej informácií o sebe a svojej rodine.  Ďalšou možnosťou je nevstupovanie na neoverené webové stránky. Ak niečo kupujete,  vopred si pozrite recenzie a skúsenosti s danou konkrétnou stránkou od osôb,  ktoré u nich už nakupovali.