Nezaradené

Lepšia škola = úspech v živote?

Kedysi bolo pre človeka najdôležitejšie vychodiť dobrú školu, vďaka čomu mal neskôr človek garantovanú lepšiu prácu so zaujímavejším platobným ohodnotením. Bohužiaľ, dnes je tomu úplne inak. Dnes je jedno, či človek vyštuduje vysokú školu (a či vyštuduje viac vysokých škôl), alebo či sa učí na červený diplom, prípadne má všelijaké tituly pred menom a za menom.
knihy na stole
V dnešnej ekonomickej situácii a neschopnosti niektorých ústavných činiteľov nemá vyškolený človek žiadnu garanciu, či si nájde prácu vo svojom odbore alebo či si VôBEC nejakú prácu nájde. Je to jednak zapríčinené nedostatkom pracovných miest a jednak tým, že prácu veľakrát zamestnávatelia pridelia nekompetentným (napríklad rodine, známym).
 
Takto to ale veľakrát vyzerá, že škola je len na okrasu. Bohužiaľ, nie je to ďaleko od pravdy. Nejeden vysokoškolsky vyštudovaný človek zostane na úrade práce evidovaný vyše roka, kým ho to nezlomí a nezačne robiť čašníka alebo predavačku. Tu narážame na problém, ktorý až bije do očí: naozaj potrebujeme produkovať vysokoškolsky vzdelaných predavačov, taxikárov, či výdajcov obedov? Lebo tak to vyzerá. Štát sa pýši tým, ako klesá nezamestnanosť, no to, či ľudia s vyšším vzdelaním majú aj odpovedajúcu prácu, to politikov nezaujíma. Čo sa dá ale proti tomu robiť? No – asi nič.
dívka u knihy
Odporúčanie je možno len také, aby ste si vyberali študijné odbory, kde je dopyt na pracovné pozície väčší, prípadne kde sa so svojím vzdelaním môžete zamestnať v síce iných, no stále lukratívnych pracovných pozíciách. Tiež treba zistiť, či vo vašom meste sú možnosti na Vaše uplatnenie, prípadne si ujasniť, či ste ochotný za prácou cestovať, alebo sa rovno za prácou presťahovať. Odpovedajte si v prvom rade na tieto otázky:
 

  1. Umožní mi mnou vybraný študijný odbor budúcnosť?
  2. Je veľký dopyt práce na moje študijné zameranie?
  3. Ak si nenájdem prácu vo svojom obore, mám ešte možnosť si nájsť prácu v obore podobnom?
  4. Nerobím si vysokú školu pre efekt, ale naozaj mám po jej ukončení šancu sa zamestnať?
  5. Naštudoval som si dokonale svoj študijný odbor, viem, čo môžem po jeho vychodení ďalej robiť?