Nezaradené

Myslíte na svoj dôchodok?

Aký je váš názor na dôchodok? Dôchodok a dôchodkový systém je veľmi boľavá téma mnohých ľudí. Taktiež horúca téma v politike v našich sociálnych štátoch. Neustále zvyšujúci sa dôchodkový vek, teda vek, kedy máte nárok nastúpiť na dôchodok, symbolicky zvyšujúce sa sumy dôchodkov.

úspory

Čo robíte pre svoj dôchodok vy?

Čo sa dá robiť pre náš dôchodok? Dôchodkový systém ako taký riadi predsa štát. No, je to pravda. Avšak my sa nemusíme spoliehať len na štátom regulovaný dôchodkový systém. Popravde, boli by sme trochu hlúpi, keby sme sa spoliehali len na štátne dôchodky. Napriek tomu mnoho ľudí nerieši túto aktuálnu situáciu, pokým ich vek nedosiahne aspoň 55 rokov života. A to už je zväčša neskoro začať riešiť nejaké dôchodkové sporenia.

Snažte sa byť čo najmenej nezamestnaní

Veľkú úlohu pri výške dôchodku zohráva práve počet odpracovaných rokov. Preto sa snažte vždy aspoň nejakým spôsobom byť zamestnaní a odvádzať sociálne odvody do dôchodku. Aspoň v prípade, pokiaľ chcete využívať štátny systém dôchodku. V prípade, že patríte medzi ľudí, ktorí si radšej šetria sami, skúste to touto cestou.

Súkromné dôchodkové sporenia

Pokiaľ si začnete už od mladého veku pravidelne odkladať a v niektorých garantovaných produktoch s dlhodobou víziou pozvoľna a opatrne šetriť svoje financie, je veľká pravdepodobnosť že v čase, keď sa budete odoberať na dôchodok, budete mať nasporenú celkom slušnú čiastku financií. Tento prístup však vyžaduje zodpovednosť, prezieravosť a hlavne predpokladá, že budete mať príjem, z ktorého si budete môcť dovoliť odkladať peniaze na dôchodok.

zisk

Dôchodok neriešim, plánujem pracovať na dôchodku.

Aj takýchto ľudí môžeme nájsť v dnešnej dobe. Sú to ľudia, ktorí pohŕdajú dôchodkom ako takým. Majú názor, že človek môže pracovať do konca svojho života. Samozrejme, títo ľudia väčšinou spadajú do kategórie podnikateľov a ľudí, ktorí svoj biznis myslia vážne a je súčasťou a zmyslom ich života. Takíto ľudia naozaj nepotrebujú odchádzať do dôchodku. Prečo by išli? Veď robia to, čo ich baví a neplánujú s tým prestať.
Dôchodok je vo svojej podstate popravde útek od tých nepríjemných nevyhnutných povinností, ktoré ľudstvo udržuje pri živote. Človek, ktorý celý život maká v práci, ktorú neznáša, sa naozaj už v tridsiatke teší na svoj dôchodok. Otázka ale znie: je takýto život ozajstný?