Nezaradené

Viete aké boli prvé kopačky a futbalová lopta?

Futbal je čo sa týka výbavy jeden z najmenej náročných športov. Stačí len lopta a kopačky a vybavenie pre futbalistu máte kompletné. Viete ale ako vyzerala prvá lopta? A prvé kopačky by ste si asi teraz len tak neobuli.

fotbal

História futbalovej lopty.
Loptová hra je s nami už viac ako štyri tisíc rokov. Prvé futbalové lopty boli vyrobené z toho čo bolo po ruke. V Číne ju plnili vlasmi či perím. Možno by ste si s takou loptou veľmi nezahrali, ale čo by ste povedali na to, keby bola urobená z rybacích mechúrov? Na dvore čínskeho cisára takéto lopty využívali pri cvičení vojakov. Úlohou loptových hier bolo utužiť tím a zlepšiť obratnosť vojakov.
V juhovýchodnéj Ázii plnili koženú loptu vňaťou z čierneho korenia.
Aj na opačnom konci sveta sa futbal (ak sa prvé loptové hry tak nazvať dajú) hral s loptou z kaučuku. Tu bola táto hra súčasť náboženského obradu.
Klasický futbal – ten ktorý sa už podobá tomu súčasnému, vznikol v antike, kde si získal aj srdce cisára Nera.

V Anglicku, sa táto hra dostala do povedomia verejnosti veľmi rýchlo. Obyčajný ľud si ju zamiloval, zatiaľ čo panovníci ju nenávideli. Nepomohli vyhrážky, hrozby, fyzické tresty ani finančné pokuty – nakoniec anglický panovníci ustúpili a uznali ju za hru vhodnú pre masy ľudí. Práve vo Veľkej Británii v roku 1863 vznikla prvá futbalová asociácia na svete. Pár rokov po tom vznikla futbalová lopta, ktorá sa najviac podobala tej súčasnej – gumená nafukovacia duša obalená ručne zošitou kožou.

trénink

Z histórie kopačiek.
Špunty sú to čo oddeľuje kopačky od inej športovej obuvi. Ich úlohou je zaistiť hráčovi stabilitu na trávniku. Prvé kopačky sa objavili na nohách anglického družstva. Boli vyrobené z kože, mali kovové špunty a špička topánky bola vystužená oceľou. Jedna takáto kopačka vážila pol kilogramu a ak náhodou pršalo koža nasiakla vodu a topánka bola ešte ťažšia. Tento typ obuvi sa udržal do druhej svetovej vojny. Prvé ľahké kopačky, v ktorých bola noha ohybná sa začali vyrábať až po vojne. Od tej doby sa tento druh obuvi stále vylepšuje.