Tovar

Od apríla 2018 auto zavolá záchrannú službu miesto vás

Vedeli ste o tom, že od apríla 2018 platí nová oficiálna vyhláška, ktorá viaže výrobcov nových osobných a nákladných áut do 3, 5 tony povinnosťou nainštalovať do vozidiel systém, ktorý automaticky zavolá záchrannú službu (112) v prípade, ak nastane autonehoda? Konkrétnejšie povedané, tento nový automatický systém e-Call dokáže spoľahlivo zaregistrovať a rozpoznať situáciu, ak ste obeťou dopravnej nehody a pokiaľ systém príjme minimálne 2 varovné signály, automaticky vytočí predvoľbu- 112. Takéto riešenie môže výrazným spôsobom urýchliť príchod záchrannej služby a v tom horšom prípade pomôže, ak zostane vodič v bezvedomom a kritickom stave, v akom nebude schopný zavolať si záchranku sám.

pneuservis

Ako je to možné, respektíve akým spôsobom dokáže systém odhadnúť kritickú situáciu?
Spomenul som, že e- Call musí dostať signál minimálne z dvoch zdrojov, na ktoré je napojený. Presnejšie bude napojený k čidlám nárazu, k predpínačom pásov alebo na airbagy. Akonáhle minimálne dve z čidiel nárazu prejavia aktivitu, respektíve zvýšenú aktivitu, aká je spôsobená pravdepodobne len nárazom vozidla, systém ju okamžite zaregistruje a automaticky vytočí prednadstavené číslo tiesňovej linky.

V lepšom prípade môžete s operátorom začať ihneď komunikovať, v tom horšom prípade to však zrejme nebude možné, nakoľko vodič môže byť v bezvedomí. V tejto situácii ešte nebude nič stratené, pretože systém dokáže odoslať informáciu o trase, ktorou ste išli a takisto aj o vašej súčasnej polohe, v akej sa momentálne nachádzate. Slovná komunikácia s operátorom linky 112 tak nemusí byť nutnosťou.

pneu

Je relatívne uspokojujúce vidieť, že auto môže byť zároveň našim zachráncom, ale každopádne nesmieme nič podceniť a o našu bezpečnosť sa musíme postarať predovšetkým my sami už len tým, že budeme dodržiavať stanovené predpisy, ako napríklad povinné prezutie pneumatík. V tomto prípade vám veľmi rád pomôže pneuservis Dubnica.