Auto

Prečo v súčasnosti svietime s LED svetlami?

Mobily s veľkou klávesnicou sú nahradené tými dotykovými, robustné a oblé monitory sú nahradené štíhlym LCD dizajnom, multimédiá sa už nedajú kúpiť len diskoch, ale primárne sa sťahujú zo serverov a takto by sme mohli pokračovať ešte ďalej. Pointou však je, že technológia okolo nás sa mení a my si na tento fakt automaticky zvykáme. Revolučná zmena nastala aj v osvetlení a teda vo svetelných produktoch, ktoré predáva dnešný trh.

žiarovka, Slnko

Staré žiarovky sú vyradené z predaja a k dostaniu sú led ziarovky https://www.ledprodukt.sk/67-led-ziarovky so svojimi oveľa úspornejšími vlastnosťami, ktoré sú však iba jednou zo sympatických výhod tejto technológie, ktorá využíva svetlo emitujúce diódy.

LED je preto presnejšou skratkou pre Light Emitting Diode, čo preložíme ako svetlo emitujúca dióda a tieto sú vnútornou súčasťou týchto žiaroviek, ako aj led svetiel vo všeobecnosti. To má za následok ich asi o 90 % úspornejší chod a žiarenie týchto diód má v priemere životnosť asi 50 000 hodín, čo je podstatne viac, než v prípade starých, resp. klasických žiaroviek, ktoré sme každú chvíľu menili za nové.

žiarovka, svetlo

„LEDky“ pritom premieňajú spotrebovanú energiu hlavne na svetlo, resp. na emitovanie svetla využijú asi 80 % energií, pričom do tepla odvádzajú maximálne 20 %, čiže minimum. Výsledkom je, že tieto žiarovky sa v podstate nezahrievajú a čo je podstatné- neprehrievajú sa. Nemusíte čakať, kým vychladnú a tiež nehrozí, že by mohli spôsobiť požiar alebo vás popáliť v prípade, ak sa ich potrebujete chytiť a vymeniť ich. Aj toto sú faktory, ktoré sa podpisujú pod ich efektívnejšie a úspornejšie žiarenie a všeobecne takisto pod dlhšiu životnosť.

Za zmienku ale stojí tiež fakt, že neobsahujú ortuť a ani iné známe škodlivé látky nepriaznivé pre životné prostredie. Dajú sa takmer zo 100 % časti recyklovať, ide teda tiež o vhodné ekologické riešenie.