Dom a byt

Bývanie, večne aktuálna téma.

Bývanie a otázky s ním spojené rieši každý z nás. Skôr, či neskôr si nás táto téma v nájde a potom nám vezme kus životnej energie, kým sa nám ju podarí úspešne vyriešiť. Darmo, veď nejde o maličkosť. Je to veľký životný krok a všetci túžime po krásnom, príjemnom, čistom bývaní, ktoré by sa malo stať aj našim domovom. A čo vy? Už ste riešili túto otázku alebo vás to ešte len čaká? Čím ďalej, tým viac sa do povedomia dostávajú mobilné domy a tešia sa narastajúcej obľube. Tento trend vznikol ako inak v USA v minulom storočí. Využívali ich predovšetkým ľudia, ktorí často cestovali za prácou.

mobilny dom

Vznikali z karavanov a dali sa tak vytvoriť trojizbové alebo viacizbové domy. Ku nám, do Európy sa dostali až v posledných rokoch. Najprv to malo skôr praktickú funkciu ako prechodné bývanie na stavbe, prístrešok pre rybárov alebo nocľah na záhrade. Postupne si ich ľudia začali zveľaďovať, pristavovať a modernizovať. Dnes už sa využívajú na rekreačné pobyty v prírode, pri vode alebo na horách, no pokojne aj na trvalé bývanie. Najvhodnejšie sú na sezónne bývanie, pretože mobilný dom na celoročné bývanie je potrebné zatepliť, namontovať dvojité okná, izolovať vodu a samozrejme doplniť centrálne kúrenie. Nedajte sa však zmiasť.

alternatívne bývanie

Aj ku mobilnému domu potrebujete stavebné povolenie. To sa vybavuje na stavebnom úrade. Našťastie nejde o náročný proces a pri splnení určitých podmienok je žiadosť vybavená kladne. Pozitívnou správou je, že pri mobilnom dome nebudete musieť investovať do nákladnej projektovej dokumentácie. Pýtate sa, kde je dobré tento dom umiestniť? V prvom rade musí byť povrch rovný. Dom môže byť umiestnený priamo na trávu, a vypodložiť na viacerých miestach dlaždicami alebo na betónovú platňu, či štrk. Dom viete k podkladu upevniť skrutkami alebo je potrebné ho inak ukotviť. Tak čo? Máte k dispozícii voľný pozemok? Alebo máte nejaký vyhliadnutý? Zvažujete záhradu, chatu alebo bývanie? Mobilný dom by mohla byť zaujímavá alternatíva možno práve pre vás.