Nezaradené

Čo sa doma vyrobí – to sa počíta

„Homemade“ výrobky sú v súčasnej dobe trendom, ktorý stúpa na popularite. Vyrába sa všetko: od zubnej pasty až po sprej na varenie. Takmer všetky doma vyrobené produkty majú jednu nespornú výhodu: sú extrémne ľahko vyrobiteľné a väčšina z nich vyžaduje menej než 5 surovín. Niektoré sú dokonca zlomkom nákladov, ktoré by ste vynaložili na kúpu drahého komerčného výrobku.

bahno
 
Napríklad základom pre väčšinu domácich čistiacich prostriedkov bývajú rôzne octy, alkohol, sóda, bórax a v kozmetických výrobkoch sú to rastlinné oleje a silice.
Ak sa snažíte čo najviac ušetriť, môžete si urobiť rozpis jednotlivých položiek a snažiť sa aby výsledný výrobok obsahoval čo najviac rovnakých látok. Väčšinu z nich určite nájdete doma v komore alebo kuchyni.
Ďalej budete potrebovať predmety, ktoré ľahko zoženiete aj v obchode s domácimi potrebami: fľaštičky, nádobky, krabičky, štítky (môžete si vytvoriť v niektorom programe v PC a vytlačiť v tlačiarni).
A teraz poďme k receptom:
 
Odstraňovač mejkapu
Potrebujete len 3 prísady: detský šampón (bez sĺz), mandľový olej a destilovanú vodu. V podstate môžete použiť akýkoľvek kozmetický olej ale mandľový vyživuje pokožku vďaka obsahu vitamínov A a E a nezanecháva mastný film. Zmiešajte 120 ml vody s ¼ PL detského šampónu a zo siedmimi kvapkami mandľového oleja, zmesou naplňte fľaštičku a pred každým použitím pretrepte.
Pri odlíčení použite vatový tampón.
 
čistič

Korektor na nábytok
Jednoduchý a lacný prostriedok na zahladenie škrabancov na drevenom nábytku vyrobíte zmiešaním ¼ bieleho octu a ¾ olivového oleja (môžete použiť aj slnečnicový alebo repkový).
Ani nemusíte presne dodržať presné množstvo, na približný odhad vám ako odmerka dobre poslúži napríklad šálka alebo pohár. Do vyrobenej zmesi namočte handričku, rozotrite na poškodený drevený povrch a nechajte zaschnúť.
 
Odstraňovač nálepiek
Tiež sa zlostíte keď si kúpite napríklad rámček na fotografiu a presne uprostred je nalepená cenovka? Alebo nájdete krásnu fľaštičku a jediná vec, ktorá ju kazí je ťažko odstrániteľná etiketa? Na oba problémy existuje jednoduché riešenie: vyrobte si abrazívnu pastu z oleja, prášku do pečiva a sódy. Etiketu alebo nálepku natrite pastou, nechajte niekoľko minút pôsobiť a potom zotrite s hubkou na riad.