Nezaradené

Machu Picchu, starobylé mesto plné záhad

Machu Picchu je starobylé mesto v Južnej Amerike, v regióne Cusco v Peru. Je nazývané „Mesto nebies“ alebo „Mesto svetla“, a to aj vďaka tomu, že bolo postavené v nadmorskej výške 2430 metrov. Machu Picchu má dobre definovanú štruktúru. Nachádza sa v peruánskych Andách, 70 km od mesta Cusco a 600 metrov nad údolím Urubamba, ktoré je tiež známe ako posvätné údolie Inkov. Steny boli murované z kameňov, ktoré mali hmotnosť 50 ton. Boli spracované a spojené tak dobre a presne, že medzi ne nemožno zasunúť ani nôž.

hora
 
Mesto bolo vytvorené ako horská svätyňa počas dvoch veľkých vládcov Inkov : Pachacutec Inca Yupanqui (1438 – 1471) a Tupac Inca Yupanqui (1472 – 1493), storočie pred tým, ako Španieli prevzali vládu nad ríšou Inkov. V roku 1532 zmizli všetci obyvatelia tajomným spôsobom. Aj preto je toto miesto opradené mnohými legendami.  Je pravda, že v tom čase Španieli dobyli krajinu, ale mnohí historici sa domnievajú, že veľké množstvo obyvateľov zomrelo pred tým, pretože prišelci infikovali obyvateľstvo kiahňami.

machu
 
Machu Picchu, alebo „Stratené mesto Inkov“, nemožno vďaka svojej veľkosti považovať za veľké mesto. Nachádza sa tu asi 200 budov, z ktorých väčšinu tvorili sklady, chrámy, domy a administratívne budovy. Väčšina budov bola postavená z dobre opracovaných kamenných blokov. V meste a predmestiach žilo takmer 1 200 ľudí a všetci uctievali Intia, inckého boha Slnka. Väčšina obyvateľov sa venovala poľnohospodárstvu, pestovali obylniny na neďalekých terasách.
 
Mesto bolo zabudnuté viac ako 400 rokov, až do roku 1911, keď bolo miesto nájdené americkým archeológom Hiramom Binghamom. Spočiatku veril, že našiel zrúcaninu legendárneho mesta Vilcabamba, ktoré Španieli hľadali s veľkým oduševnením, pretože verili, že sa tam nachádza obrovské množstvo zlata.
 
Jedna vec je istá: vybudovanie mesta v takejto nebezpečnej oblasti bolo viac ako zložité a stavitelia museli mať špeciálne zručnosti. Stačí sa zamyslieť nad skutočnosťou, že masívne podperné steny a terasy so schodmi stále po 500 rokoch stále stoja, chránia mesto pred dažďom a zosuvmi pôdy.

lamy
 
V dnešnej dobe je Machu Picchu stále zástupcami staršej civilizácie v Andách považované za symbol ich spojenia s minulosťou, súčasťou histórie, ktorá prežila všetky invázie a katastrofy.